یادگیری اصولی ریاضی!

یادگیری اصولی ریاضی

یادگیری اصولی ریاضی!

ریاضی مثل هر علم دیگری زبان خاص خودش را دارد.یا یادگیری اصولی ریاضی میتوانید لذت بیشتری از آن ببرید. زبان ریاضی مجموعه‌ای از اعداد، علائم و نمادها، حروف، اشکال و روابط بین آن‌هاست. یکی از موانع درک ریاضی، نداشتن تصور ریاضیاتی مثبت از خود است. این موانع ممکن است در درک ریاضی، در تمرین ریاضی، در امتحان ریاضی دادن یا در تست ریاضی زدن باشد. با تلاش و تمرین سعی کنید بر این موانع غلبه کنید.

ابتدا اصول حل مسئله را یاد بگیرید و به کار ببرید. این اصول شامل موارد زیر است:

۱) مسئله را بفهمید؛ یعنی فرض‌ها و شروط مسئله را درک کنید. داده‌ها و مجهول‌ها را روی کاغذ بیاورید، ترسیم کنید یا مجسم کنید.

۲) ارتباط منطقی میان داده‌ها، شروط مسئله و مجهول را پیدا کنید.

۳) راه‌حل‌ها را پیدا کنید.

۴) عملیات را اجرا کنید و محاسبات لازم را انجام دهید.

۵) جواب‌های به‌دست‌آمده را بررسی کنید و از صحت آن‌ها مطمئن شوید.

۶) راه‌حل‌های کوتاه‌تر یا متفاوت را پیدا کنید.

هرگز قبل از حصول اطمینان از یادگیری متن و جوهره‌ی درس، به سراغ انجام تمرین نروید، زیرا احتمال ناکام شدن و عدم موفقیتتان زیاد خواهد بود. برای یادگرفتن ریاضیات داشتن تمرکز الزامی است، پس به هنگام یادگیری سرتاپا گوش باشید؛ به‌ویژه به این دلیل که دبیر ریاضی از معدود دبیران پشت به کلاس است و دائماً مجبور به استفاده از تخته برای نوشتن است. به توضیحات دبیر یا مدرس ریاضی باید کاملاً دقت کنید، زیرا چکیده‌ی چند سال تجربه به همراه منطق ریاضیاتی درس را توأمان ارائه می‌کند. مراحل محاسباتی هر تمرین را به زبان خودتان برای خودتان بازگویی کنید و راهنما و خودآموز خاص خودتان را در هر مبحث بنویسید. از عدم توانایی یا مهارتتان در حل تمرین‌ها و مسائل نترسید و دلسرد نشوید، بلکه با شعف تمام با آن برخورد کنید، زیرا با پی بردن به ضعف‌ها و نقص‌هایتان نیمی از راه را پیموده‌اید. به هنگام حل تمرین حدس بزنید که چگونه سؤال یا سؤالات مشابهی ممکن است در امتحان بیابید. در انجام تمرین‌های هندسه، درک این‌که قضیه از شما چه چیزی را می‌خواهد، مهم است. هر چه راه‌های بیشتر و جدیدتری برای بیان محتوای قضایا، تعاریف و اصول موضوعه پیدا کنید، هندسه را بهتر فهمیده‌اید. ریاضی سیری پلکانی دارد، بنابراین آمادگیِ مهارتی در انجام مفاهیم قبلاً آموخته‌شده و درک آن‌ها، پیش‌نیاز درک مفاهیم بعدی ریاضی است.

 و سرانجام در کلاس درس ریاضی فعال باشید. دقت کنید، سؤال کنید، تمرین کنید، مراحل محاسباتی را ثبت کنید.

منبع: کانون

آلفامثبتی ها لایق موفقیتند!

No votes yet.
Please wait...
مطالب مرتبط


یادگیری اصولی ریاضی

یادگیری اصولی ریاضی!

یادگیری اصولی ریاضی! ریاضی مثل هر علم دیگری زبان خاص خودش را دارد.یا یادگیری اصولی ریاضی میتوانید لذت بیشتری از...

۱۹ مهر ۱۳۹۶

نظرات کاربرانارتباط با ما
همین حالا عضو شو !
شبکه های اجتماعی
درباره ما
آلفامثبت

ما آلفا مثبتی ها کارمونو از مهر ماه 1390 با یه وبلاگ کوچولو شروع کردیم و الان وارد ششمین سال فعالیت خودمون شدیم . ما اینجا از شهرهای دور و نزدیک جمع شدیم تا با کمک هم ، شما رو به رویاهای خوشگلتون برسونیم ... ادامشو بخون...