مدیریت زمان کنکور!

مدیریت زمان

مدیریت زمان آزمون

سلام بچه ها! مقاله امروز همونطور که از عنوانش مشخصه در رابطه با مدیریت زمان هستش. بعضی از دانش آموزان با پدیده‌ای  به نام “کمبود وقت ” برای پاسخ دادن به سؤالات دفترچه‌ی آزمون خود مواجه هستند.

پدیده‌ای که می‌تواند از لحاظ  روحی و روانی اثرات منفی برای دانش آموزان داشته باشد.

برای اینکه در جلسه‌ی آزمون، مدیریت زمان داشته باشید و زمان ذخیره‌شده‌ای در آخر آزمون داشته باشید باید به نکات زیر توجه کنید:

-در خانه تمرین کنید و تست بزنید و با کرنومتر، زمان یک تست مسئله‌دار را برای خود حساب کنید و سپس یک تست مفهومی را امتحان کنید (آن‌قدر تمرین کنید که به حداقل زمان برای پاسخگویی به سؤال موردنظر دست پیدا کنید).

-در جلسه‌ی آزمون یک ساعت مچی به همراه داشته باشید و به جلد دفترچه سؤال توجه کنید که به هر درس چقدر زمان اختصاص بدهید

-سؤالات را برای خود دسته‌بندی کنید؛ یعنی ابتدا به سراغ سؤالاتی بروید که تسلط دارید و به آن درس علاقه دارید و بعد سؤالاتی که برای شما نامفهوم است و نیاز به تفکر بیشتری دارد را با زدن یک علامت  x مشخص کرده و آن‌ها را برای آخر آزمون بگذارید. پس از رسیدن به پایان سؤالات، لازم است برگردید و برای پاسخ دادن به سؤالاتی که آن‌ها را با علامت «×» مشخص کرده‌اید تصمیم بگیرید. به این کار، استراتژی بازگشت می‌گویند. بر اساس این استراتژی باید صرفاً به سراغ سؤالاتی بروید که هنگام علامت‌گذاری متوجه شدید که پاسخ دادن به آن‌ها آسان‌تر است و با کمی صرف وقت و تمرکز می‌توانید جواب آن‌ها را بیابید.

-برای مدیریت زمان استرس و نگرانی را کنار بگذارید، به این فکر کنید که پاسخ‌گویی به ۶ سؤال از ۱۰ سؤال یعنی ۶۰ درصد. این یعنی شما کار مثبتی در این آزمون انجام داده‌اید (استرس، خود نیز باعث هدر رفتن زمان و آشفتگی ذهنی می‌شود. لذا استرس خود را کنترل کنید و با آرامش آزمون را ادامه دهید).

-به دیگران توجه نکنید مخصوصاً به کسانی که آزمون خود را زودتر بقیه تمام می‌کنند. توجه به آن‌ها باعث می‌شود آرامش شما به هم بخورد و عجله و پایین آوردن دقت شما را به همراه داشته باشد.

– بر اساس اصول مدیریت زمان به‌طور میانگین، حداکثر برای هر سؤال  درس عمومی حدود ۴۵ تا ۶۰ ثانیه و برای هر سؤال در اختصاصی محاسباتی مثل ریاضی یا فیزیک حدود ۸۰ تا ۹۰ ثانیه و برای سؤال هر درس اختصاصی مفهومی مثل علوم یا شیمی یا زیست‌شناسی نیز حدود ۷۰ تا ۸۰ ثانیه زمان بگذارید.

– سعی کنید هر نیم ساعت یک‌بار به ساعت نگاه کنید و زمان خود با زمان باقی‌مانده  تنظیم و مدیریت کنید.

منبع: کانون

آلفامثبتی ها لایق موفقیت اند!

Rating: 5.0. From 1 vote.
Please wait...
مطالب مرتبط


مطالعه صحیح

مطالعه صحیح داشته باشیم تا موفق شویم

مطالعه صحیح پیش زمینه موفقیت در کنکور: دوستای آلفامثبتی گل، سلام! مقاله ای که امروز براتون آماده کردم مطالعه صحیح...

۰۲ مرداد ۱۳۹۶
روش مطالعه صحیح

روش مطالعه صحیح

روش های مطالعه صحیح: در مقاله امروز در رابطه با روش مطالعه صحیح صحبت میکنیم. بارها شنيده ايم كه دانش...

۱۴ شهریور ۱۳۹۶
انگیزه درونی

انگیزه درونی!

انگیزه درونی ، مهم‌ترین عامل قبولی در کنکور اگر شما هم جزء کسانی هستید که برای قبول شدن در این...

۰۷ شهریور ۱۳۹۶

نظرات کاربرانارتباط با ما
همین حالا عضو شو !
شبکه های اجتماعی
درباره ما
آلفامثبت

ما آلفا مثبتی ها کارمونو از مهر ماه 1390 با یه وبلاگ کوچولو شروع کردیم و الان وارد ششمین سال فعالیت خودمون شدیم . ما اینجا از شهرهای دور و نزدیک جمع شدیم تا با کمک هم ، شما رو به رویاهای خوشگلتون برسونیم ... ادامشو بخون...